Mięśniaki macicy – rozpoznanie i skuteczne leczenie

Jednym z najpowszechniejszych schorzeń dotykających kobiety w wieku prokreacyjnym są mięśniaki macicy (włókniaki) – łagodne zmiany nowotworowe zbudowane z komórek mięśni gładkich macicy (miometrium).

W większości przypadków występują mnogo. Ich rozmiary wahają się od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Zmiany mogą samoistnie zwiększać się i maleć w różnym, nieregularnym tempie.

Zbite, kuliste guzy mogą skutecznie obniżać jakość życia i stać się przyczyną niepłodności.

Niezdiagnozowany mięśniak macicy, którego stan nie jest kontrolowany przez specjalistę, może pęknąć, powodując nagły stan zagrożenia życia.

Możemy Ci pomóc
    Diagnoza i leczenie mięśniaków macicy

    Mięśniaki macicy diagnozowane są przez ginekologa podczas transwaginalnego badania USG.

    Podczas wizyty lekarz może zlokalizować niepokojące zmiany na macicy, określić ich wymiary i lokalizację. W

    przypadku wystąpienia wątpliwości niezbędne jest poszerzenie diagnostyki i wykonanie dodatkowych badań, na przykład histeroskopii.

    Niewielkie zmiany, które nie dają symptomów wpływających na samopoczucie i komfort pacjentki, najczęściej monitorowane są przez lekarzy, a ich stan kontrolowany jest farmakologicznie. Kiedy podjęte działanie nie przynosi pożądanych rezultatów, należy wdrożyć inne metody, aby trwale usunąć zmiany.

Mięśniaki macicy – objawy

Jakie symptomy powinny Cię zaniepokoić?

Oto najczęściej występujące objawy mięśniaków macicy:

  • obfite i przedłużające się krwawienia podczas menstruacji,
  • krwawienia między miesiączkami,
  • uczucie dyskomfortu lub ból w podbrzuszu,
  • częste oddawanie moczu,
  • zaparcia,
  • bezowocne starania o dziecko,
  • powiększenie obwodu brzucha,
  • ból podczas stosunku.
Umów się na konsultację

Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na konsultację z naszymi specjalistami.

Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.

Najpoważniejsze skutki nieleczonych mięśniaków

Skutki nieleczonych mięśniaków mogą być szczególnie dotkliwe dla kobiet planujących macierzyństwo.

Niepłodność pierwotna lub wtórna, poronienia, przedwczesne porody i niska masa urodzeniowa dziecka to najważniejsze konsekwencje, jakie pociąga za sobą brak diagnozy.

Ponadto bagatelizowanie objawów, jakie wysyła ciało, może prowadzić do problemów z oddawaniem moczu czy braku satysfakcji z życia seksualnego.

Mięśniak macicy rzadko przekształca się w nowotwór złośliwy. Szybki wzrost mięśniaka może jednak budzić niepokój onkologiczny. Takie zmiany wymagają pilnego leczenia operacyjnego i weryfikacji ich charakteru, aby uniknąć nowotworów złośliwych.

HIFU – najnowocześniejsza broń w walce z mięśniakami na macicy

Kobiety pragnące zadbać o swoje zdrowie nie muszą już poddawać się drastycznym zabiegom chirurgicznym powodującym w ich organizmie nieodwracalne zmiany. Poradnia ginekologiczna EvaClinic zapewnia kompleksową pomoc pacjentkom borykającym się z mięśniakami macicy, oferując rewolucyjną, unikalną w skali krajowej kurację – leczenie zmian nowotworowych metodą HIFU pod kontrolą USG (High Intensity Focused Ultrasound, Ultrasound guided).

Do przeprowadzenia zabiegu lekarz wykorzystuje zaawansowaną aparaturę z głowicą diagnostyczno-terapeutyczną wytwarzającą skupioną wiązkę ultradźwięków.

Procedura polega na koncentracji fali o wysokiej intensywności na ognisku mięśniaka. Pod wpływem energii zwiększa się temperatura tkanek, które zostają zniszczone w procesie ablacji. Tkanka mięśniaka obumiera, a następnie jest stopniowo resorbowana przez organizm. Lekarz może cały czas ściśle kontrolować proces na ekranie, na którym, w czasie rzeczywistym, wyświetla się zapis ultrasonograficzny.

Włókniaki macicy pod kontrolą

W przychodni ginekologicznej EvaClinic w leczeniu włókniaków macicy specjalizują się:

Dr n. med. Jacek Doniec
Dr n. med. Jacek Doniec
Chirurg Chirurg ginekolog Ginekolog
dr n. med. Radosław Maksym
dr n. med. Radosław Maksym
Ginekolog
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski
Prof. dr hab. n. med. Włodzimierz Baranowski
Chirurg Chirurg ginekolog Ginekolog Onkolog

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące usuwania mięśniaków na macicy

Jaka jest skuteczność kuracji?
Efekt usuwania mięśniaków metodą HIFU jest uwarunkowany typem, lokalizacją i wymiarami włókniaka. Przy sprzyjających warunkach miejscowych zabieg przynosi w pełni satysfakcjonujące efekty.
Jak długo trwa zabieg?
Długość procedury jest uzależniona od wielkości oraz lokalizacji zmiany. Standardowo cały zabieg trwa około 1 godziny. Do usunięcia niewielkich, płytko umiejscowionych zmian nierzadko wystarczy zaledwie kilka minut.
Jakie badania należy wykonać przed zabiegiem?
Pacjentki są kwalifikowane do badania na podstawie wyników rezonansu magnetycznego w obrazowaniu T1 i T2 (bez i z kontrastem gadolinowym) oraz badania USG-TV.

Czy każdą zmianę można usunąć metodą HIFU USG?

Dobór optymalnego sposobu leczenia uzależniony jest od stopnia zaawansowania zmian i ich umiejscowienia.

 

W niektórych przypadkach wskazane jest chirurgiczne wyłuszczenie mięśniaków.

 

Pacjentkom borykającym się z mięśniakami, zwłaszcza w zaawansowanym stadium, często zalecana jest histerektomia – inwazyjna, nieodwracalna procedura polegająca na całościowym lub częściowym usunięciu macicy.

 

Ginekolodzy w EvaClinic dokładają wszelkich starań, aby leczenie włókniaków nie powodowało utraty funkcji narządów rozrodczych.

Kobietom, które nie zakwalifikowały się do leczenia mięśniaków metodą HIFU, proponujemy inne skuteczne rozwiązania:

 

  • laparoskopia – nowoczesna metoda pozwalająca uniknąć otwierania jamy brzusznej. Lekarz wykonuje niewielkie nacięcia w podbrzuszu, a następnie wprowadza do wnętrza ciała specjalistyczną aparaturę pozwalającą wyłuszczyć mięśniaki. Zmiana najczęściej jest morcelowana, aby łatwiej usunąć ją z organizmu. Zabieg jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym;

 

  • laparotomia – chirurgiczne usunięcie włókniaków. Podczas krótkiej operacji lekarz otwiera jamę brzuszną, a następnie oddziela zmianę od otaczających tkanek i usuwa ją. Próbki pobranych tkanek są wysyłane do badania histopatologicznego. Zalecana w przypadku dużych lub licznych zmian, które nie kwalifikują się do leczenia laparoskopowego.

    Zapisz się na konsultację

    Nie czekaj – już dzisiaj zapisz się na konsultację i zaplanuj zabieg, dzięki któremu odzyskasz dobrostan fizyczny oraz psychiczny.

    Kazimierza Króla 39, 04-854 Warszawa