Konizacja szyjki macicy
Zabieg konizacji szyjki macicy to diagnostyczno-terapeutyczna procedura ginekologiczna. Jej celem jest usunięcie z szyjki macicy nieprawidłowej tkanki.
Wskazaniami do konizacji szyjki macicy są:
- rozległa nadżerka,
- nieprawidłowy wynik cytologii lub kolposkopii,
- rak szyjki macicy w początkowym stadium (leczenie oszczędzające).
Na konizację szyjki macicy kieruje lekarz ginekolog na podstawie przebytej diagnostyki – wyniku badania cytologicznego i/lub kolposkopowego. Pobrany materiał jest poddawany analizie histopatologicznej.
Przebieg konizacji szyjki macicy
Konizacja szyjki macicy: ile w szpitalu?
Konizacja szyjki macicy wymaga pobytu w szpitalu do 24 h.
Bezpośrednio po zabiegu pacjentka może odczuwać dyskomfort w podbrzuszu. Dolegliwości łagodzone są środkami przeciwbólowymi.
Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na konsultację z naszymi specjalistami. Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.
Konizacja szyjki macicy: co dalej? Zalecenia pozabiegowe
Pacjentka, u której przeprowadzono konizację szyjki macicy, powinna przez 3 tygodnie od momentu opuszczenia szpitala prowadzić oszczędzający tryb życia.
Niewskazane są: podnoszenie ciężarów, używanie tamponów, uprawianie sportu, współżycie seksualne, korzystanie z basenów i sauny.
W okresie rekonwalescencji należy przykładać szczególną wagę do higieny miejsc intymnych.
Wszelkie niepokojące symptomy powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem.
Nie czekaj – już dzisiaj zapisz się na konsultację i zaplanuj zabieg, dzięki któremu odzyskasz dobrostan fizyczny oraz psychiczny.