Specjalistyczna klinika ds. leczenia endometriozy 🩵
EvaClinic to ośrodek, który rozumie wyzwania, z jakimi zmagają się kobiety dotknięte endometriozą. Wiemy, że oznacza ona często ból i powoduje trudności z płodnością.
Jednak dzięki doświadczeniu naszych specjalistów wspieramy kobiety w skutecznym zwalczaniu tej choroby.
Jak podchodzimy do leczenia
endometriozy?
Endometriozę można z powodzeniem diagnozować i leczyć. Dr Kamil Sobociński opowiada w filmie, jak podchodzimy do leczenia naszych pacjentek oraz wyjaśnia, czym są torbiele endometrialne.
Endometrioza jest coraz częściej wykrywana u kobiet w wieku rozrodczym
U pacjentek cierpiących na to schorzenie dochodzi do rozprzestrzenienia się komórek błony śluzowej endometrium poza jamę macicy, przede wszystkim na jajniki, otrzewną, rzadziej na jelita i pęcherz moczowy.
Oznacza to, że endometrioza wiąże się z dolegliwościami bólowymi u pacjentki, a niekiedy nawet wyklucza możliwość zajścia w ciążę. W niektórych bardzo rzadkich przypadkach endometrioza pojawia się również na odległych organach, na przykład na płucach.
Twoja droga do zdrowia i lepszego samopoczucia – krok po kroku
Leczenie endometriozy to proces, który wymaga specjalistycznej wiedzy, odpowiedniej diagnostyki oraz indywidualnego podejścia. W EvaClinic nasz zespół zapewnia kompleksową opiekę na każdym etapie – od pierwszej wizyty aż po wdrożenie odpowiedniej terapii. Oto, jak wygląda cały proces:
Proces rozpoczyna się od szczegółowej konsultacji z ginekologiem, podczas której omówisz swoje objawy, historię zdrowia i dotychczasowe doświadczenia. Lekarz przeprowadzi wywiad medyczny, oceni Twoje dolegliwości i zaproponuje wstępne badania diagnostyczne.
Aby potwierdzić diagnozę i zrozumieć stopień zaawansowania choroby, wykonujemy precyzyjne badania, które mogą obejmować: USG, rezonans magnetyczny, badania laboratoryjne. Dzięki nim zyskasz jasny obraz sytuacji, a lekarz zaproponuje najlepsze możliwe rozwiązania.
Po analizie wyników badań lekarz omówi z Tobą plan leczenia – może to być farmakoterapia, terapie hormonalne, a w bardziej zaawansowanych przypadkach – nowoczesne, małoinwazyjne zabiegi chirurgiczne.
W zależności od wyników badań i Twoich potrzeb plan leczenia może obejmować: farmakoterapię, terapię hormonalną, laparoskopię lub inne zabiegi chirurgiczne.
Po wdrożeniu leczenia zawsze możesz liczyć na naszą pomoc. Na wizycie otrzymasz od nas szczegółowe zalecenia dotyczące dalszej opieki i ewentualnych wizyt kontrolnych.
Podstawowy etap diagnostyki rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu na temat objawów pacjentki oraz standardowego badania ginekologicznego.
Rozpoznanie endometriozy jest złożone, dlatego specjaliści badają wszelkie objawy mogące wskazywać na chorobę, takie jak bolesne miesiączki, ból przy stosunku czy problemy trawienne.
Ultradźwięki pozwalają na ocenę zmian w narządach miednicy, takich jak zrosty czy torbiele na jajnikach.
USG transwaginalne jest bardziej precyzyjne dla diagnozy endometriozy w miednicy, zaś USG przezbrzuszne może uwidocznić zmiany w szerszym zakresie jamy brzusznej.
Marker CA-125 jest testem krwi stosowanym pomocniczo, ponieważ jego podwyższony poziom może wskazywać na endometriozę. Wynik ten nie daje jednoznacznej diagnozy, ale bywa pomocny jako uzupełnienie badań obrazowych.
MRI to nieinwazyjna metoda, która szczegółowo obrazuje rozległość endometriozy. Jest ona pomocna zwłaszcza przy diagnozowaniu głębokich zmian, szczególnie gdy występują one na organach takich jak jelita lub pęcherz.
Endometrioza jest diagnozowana na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego oraz badania ginekologicznego uwzględniającego specjalistyczne badania obrazowe, przede wszystkim eksperckie USG transwaginalne.
W niektórych przypadkach konieczne jest rozszerzenie postępowania o rezonans magnetyczny oraz badanie poziomu markera CA-125.
Leczenie endometriozy w Warszawie – zapraszamy do EvaClinic
Zauważyłaś u siebie niepokojące symptomy?
Nie bagatelizuj ich – nieleczona endometrioza może prowadzić do niepłodności oraz poważnych powikłań ogólnoustrojowych.
W centrum medycznym EvaClinic (Warszawa-Wawer) czekają na Ciebie wybitni ginekolodzy specjalizujący się w leczeniu chorób kobiecych.
Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na konsultację z naszymi specjalistami.
Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.
Histeroskopia polega na wprowadzeniu przez pochwę i szyjkę macicy histeroskopu – cienkiego urządzenia z kamerą, umożliwiającego ocenę jamy macicy.
Podczas histeroskopii diagnostycznej lekarz sprawdza stan endometrium, a w przypadku zabiegowej może usunąć nieprawidłowości, takie jak polipy, zrosty czy przegrody.
Jest to metoda małoinwazyjna, która nie wymaga nacięć zewnętrznych i minimalizuje czas rekonwalescencji
Laparoskopia jest techniką pozwalającą na ocenę i leczenie narządów miednicy z większą precyzją.
Podczas zabiegu lekarz wykonuje małe nacięcie, przez które wprowadza kamerę do jamy brzusznej. Dzięki temu może bezpiecznie usunąć zmiany, takie jak ogniska endometriozy, torbiele, mięśniaki, a także ocenić drożność jajowodów.
Laparoskopia jest zabiegiem małoinwazyjnym, co oznacza, że pacjentka szybko wraca do zdrowia, a blizny są minimalne.
Leczenie farmakologiczne może być stosowane jako alternatywa lub uzupełnienie zabiegów operacyjnych.
Terapia hormonalna, poprzez blokowanie cyklicznych zmian hormonalnych, redukuje ból i spowalnia rozwój endometriozy. Do terapii tej należą różne formy leków, takie jak analogi GnRH, tabletki antykoncepcyjne oraz progestageny.
Leczenie endometriozy zależy od stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjentki oraz jej planów dotyczących płodności.
Terapia może obejmować zarówno leczenie farmakologiczne, mające na celu złagodzenie objawów i zahamowanie rozwoju ognisk choroby, jak i metody operacyjne, które pozwalają na usunięcie zmian.
Dzięki indywidualnie dopasowanemu podejściu, możliwe jest efektywne wsparcie pacjentek na różnych etapach choroby.
Klinika w Warszawie-Wawer
Nasza klinika, położona w dzielnicy Warszawa-Wawer, oferuje łatwy dojazd komunikacją miejską oraz monitorowany parking, co zapewnia komfort pacjentom i ich bliskim.
Otoczony zielenią obiekt gwarantuje spokojną atmosferę, a klimatyzowane pomieszczenia podnoszą wygodę pobytu.
Placówka jest w pełni przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, oferując windę, przestronne toalety i szerokie podjazdy sprzyjającą swobodnemu poruszaniu się.