Abrazja (łyżeczkowanie macicy)

Abrazja, znana szerzej jako łyżeczkowanie macicy, to zabieg ginekologiczny przeprowadzany w celu diagnostycznym i leczniczym.

Głównym celem procedury jest oczyszczenie narządów rodnych z polipów, resztek łożyska po porodzie czy jaja płodowego po poronieniu.

Możemy Ci pomóc

Do abrazji macicy w naszym szpitalu najczęściej kwalifikowane są pacjentki, u których:

  • miało miejsce obfite, nieprawidłowe krwawienie z macicy;
  • zdiagnozowano polipy, rozrost endometrium i inne zmiany;
  • wystąpiło krwawienie w okresie przekwitania, co może wskazywać na rozwój zmian o charakterze nowotworowym.
Na czym polega łyżeczkowanie macicy? Podstawowe informacje o zabiegu przeprowadzanego w naszej klinice w Warszawie

Abrazja polega na rozszerzeniu szyjki macicy i przeprowadzeniu tak zwanego łyżeczkowania endometrium – częściowego usunięcia lub złuszczenia błony śluzowej macicy. Lekarz wykonujący zabieg używa specjalistycznych narzędzi.

Celem zabiegu może być ratowanie życia lub zdrowia pacjentki oraz pobranie materiału do dalszych badań histopatologicznych.

Abrazja o charakterze diagnostycznym pomaga zidentyfikować przyczynę polipów, zmian przednowotworowych oraz innych nieprawidłowości, na przykład nieprawidłowego krwawienia.

Czyszczenie macicy jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów ginekologicznych. Zabieg jest przeprowadzany w warunkach szpitalnych i w znieczuleniu ogólnym, często w trybie „chirurgii jednego dnia”. Łyżeczkowanie macicy trwa standardowo około 10-20 minut. Procedura jest bezpieczna i nie wywołuje dotkliwych skutków ubocznych.

Bezpośrednio po zabiegu kobieta może odczuwać ból podbrzusza. Może również pojawić się lekkie krwawienie z dróg rodnych. W niektórych, rzadkich przypadkach może dojść do krwawienia, infekcji lub perforacji macicy.

Umów się na konsultację

Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na konsultację z naszymi specjalistami. Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.

Wskazania do zabiegu łyżeczkowania macicy

Abrazja macicy zalecana jest w celach diagnostycznych i leczniczych. Lekarz kwalifikuje pacjentkę do zabiegu na podstawie wnikliwych badań i analizy jej stanu zdrowia, historii medycznej oraz potencjalnych czynników ryzyka.

Najważniejszymi wskazaniami do zabiegu abrazji są:

  • nieprawidłowe krwawienie z dróg rodnych;
  • niekompletne poronienia;
  • krwawienia u kobiet w fazie menopauzy;
  • ciąża pozamaciczna;
  • przerost endometrium;
  • polipy macicy i inne patologie stwierdzone w obrazie USG;
  • pozostałości łożyska po porodzie. 
  • zatrzymanie wkładki domacicznej.

Przebieg abrazji macicy

Łyżeczkowanie jamy macicy przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym, w pozycji ginekologicznej (na plecach, z nogami rozchylonymi i uniesionymi do góry). Pacjentka zgłaszająca się na badanie powinna mieć ze sobą komplet aktualnych badań zleconych wcześniej przez ginekologa. Ze względu na konieczność podawania środka znieczulającego, pacjentka nie powinna wcześniej spożywać żadnych posiłków. 

Abrazja macicy krok po kroku:

1. Przygotowanie do zabiegu

Pacjentka zajmuje odpowiednią pozycję na fotelu zabiegowym.

2. Znieczulenie

Podanie znieczulenia dożylnego w celu zapewnienia pacjentce komfortu i eliminacji bólu podczas zabiegu.

3. Założenie wziernika

Wziernik umożliwia lekarzowi uwidocznienie szyjki macicy.

4. Stabilizacja szyjki

Kulociąg stabilizuje szyjkę macicy, ułatwiając dalsze działania.

5. Badanie jamy macicy

Sonda służy do oceny długości i położenia trzonu macicy.

6. Wprowadzenie narzędzi

Rozszerzenie kanału szyjki macicy i wprowadzenie łyżki.

7. Pobranie tkanki

Lekarz pobiera materiał biologiczny ze ściany macicy. Pobrany materiał jest odpowiednio przygotowywany do analizy.

8. Zakończenie zabiegu

Zabieg kończy się zleceniem badania histopatologicznego pobranego materiału.

Wskazania po zabiegu

Pacjentka, która została poddana czyszczeniu macicy w naszej klinice w Warszawie, jest przewożona na salę, a następnie wybudzana. Aby zapewnić jej maksymalny komfort, podajemy środki przeciwbólowe oraz antybiotyk mający zapobiec rozwinięciu zakażenia błony śluzowej.

Bezinwazyjny zabieg nie wiąże się z długą rekonwalescencją. Zaleca się, aby przez jakiś czas, optymalnie do zakończenia pierwszej miesiączki po zabiegu, powstrzymać się od współżycia seksualnego. Stan pacjentki kontrolowany jest podczas wizyty w poradni. 

Czyszczenie macicy w klinice EvaClinic w Warszawie (Wawer) – bezpieczeństwo i komfort na każdym etapie leczenia

Kompleks medyczny EvaClinic otacza kobiety szczególną troską. W naszej poradni i szpitalu ginekologicznym zajmujemy się kompleksową diagnostyką i leczeniem schorzeń z zakresu ginekologii, uroginekologii, ginekologii onkologicznej oraz estetycznej.

Interdyscyplinarny zespół doświadczonych specjalistów troszczy się o to, żeby każda kobieta uzyskała szybkie rozpoznanie i indywidualny program leczenia, a pobyt na oddziale szpitalnym był maksymalnie komfortowy. Szanujemy granice każdej pacjentki przebywającej na oddziale i zapewniamy prywatność, której często brakuje w innych placówkach.

Kadra składająca się z uznanych ginekologów i położników, zaawansowane zaplecze techniczne, przestronne wnętrza dopasowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i dogodna lokalizacja w zacisznym Wawrze to tylko część powodów, dla których kobiety decydują się powierzyć swoje zdrowie w nasze ręce.


    Zapisz się na konsultację

    Nie czekaj – już dzisiaj zapisz się na konsultację i zaplanuj zabieg, dzięki któremu odzyskasz dobrostan fizyczny oraz psychiczny.

    Kazimierza Króla 39, 04-854 Warszawa