Zespół policystycznych jajników — PCOS: co to jest?
W tym artykule pod lupę bierzemy zespół policystycznych jajników (PCOS), przyglądając się temu, jakie są przyczyny jego występowania, jak się go diagnozuje i leczy, oraz jakie są objawy policystycznych jajników.
Jak wyglądają policystyczne jajniki?
Na chorych jajnikach występuje wiele małych pęcherzyków. W niektórych z nich dojrzewa komórka jajowa, ale często nie dochodzi do owulacji.
Z czasem pęcherzyki obumierają, tworząc torbiele, co może prowadzić do groźnych konsekwencji.
Zdarza się, że jajniki z diagnozą PCOS są nienaturalnie powiększone.
PCOS objawy
Wiele pań odkrywa, że cierpi na PCOS podczas poszukiwania przyczyny niemożności zajścia w ciążę. Nie wszystkie pacjentki trafiają jednak do kliniki niepłodności.
Zaburzenie można też zdiagnozować w gabinecie ginekologa lub ginekologa-endokrynologa.
Skąd wiadomo, kiedy zgłosić się do specjalisty z podejrzeniem choroby? Jak rozpoznać PCOS u siebie?
Do refleksji powinny skłonić przede wszystkim nieregularne miesiączki, hirsutyzm, nagłe zaprzestanie menstruacji przed menopauzą (tzw. wtórny brak miesiączki), trądzik, tendencje do przetłuszczania się skóry i włosów, a także łysienie androgenowe (typu męskiego). Objawem skorelowanym z chorobą jest również otyłość brzuszna wynikająca z insulinooporności, choć nie jest to jednak regułą, bo na PCOS zapadają też osoby szczupłe.
Policystyczne jajniki – następstwa
Przede wszystkim, o czym już wspomnieliśmy, PCOS może prowadzić do niepłodności. Nawet połowa pacjentek z diagnozą zespołu nie może zajść w ciążę.
Pośrednio z tym faktem wiąże się druga grupa konsekwencji, a mianowicie zaburzenia psychiczne, stany lękowe czy depresja. O tym, że sprawa jest poważna, niech świadczy fakt, że istnieją badania wykazujące korelację między występowaniem zespołu PCOS a zwiększoną ilością prób samobójczych u kobiet.
U osób cierpiących na policystyczne jajniki częściej występują: miażdżyca, nadciśnienie tętnicze i cukrzyca.
Zespół policystycznych jajników: jakie badanie wykonać, jak diagnozować?
Rozpoznanie opiera się na trzech głównych kryteriach:
- braku owulacji,
- badaniach hormonalnych pod kątem hiperandrogenizmu (występowanie cech powszechnie uważanych za męskie),
- policystycznej morfologii jajników w badaniu USG.
Dodatkowo należy włączyć diagnostykę hormonalną. Badania zlecone przez endokrynologa powinny obejmować badanie sterydów płciowych w surowicy oraz testy stymulacyjne.
W przypadku kobiet z PCOS zazwyczaj stwierdza się również nieprawidłowy lipidogram, znaczny niedobór witaminy D3, a także hiperinsulinemię w teście OGTT.
Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.
odpowiedzi?
Napisz do nas!
PL 04-854 Warszawa - Wawer