Torbiel na jajniku

W tym artykule przyjrzymy się bliżej problemowi, z którym zmaga się większość kobiet, nawet jeśli nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę.

Torbiele na jajnikach często nie dają żadnych oznak, a ich diagnoza bywa dla pacjentki zaskoczeniem. W innych przypadkach dolegliwości są znaczne, a samo schorzenie może być źródłem poważniejszych problemów.

Co trzeba wiedzieć o torbieli na jajniku?

Torbiele na jajnikach przyczyny

Z racji na fakt, że torbiele na jajnikach to pojemne pojęcie, które de facto dotyczy wielu kobiet, ich przyczyny mogą być bardzo różnorodne.

Wśród czynników, które potęgują ryzyko wystąpienia torbieli, wymienia się m.in.: zaburzenia hormonalne, takie jak PCOS (zespół policystycznych jajników), endometrioza, a także przebyte zapalenia narządów miednicy mniejszej.

W okresie rozrodczym wiele torbieli tworzy się jako efekt zmian zachodzących podczas cyklu miesiączkowego.

Ryzyko powstania szkodliwych torbieli wzrasta wraz z wiekiem.

Rodzaje torbieli

Opisywane schorzenie może występować w wielu „wariantach”.

Jednym z podziałów stosowanych w literaturze przedmiotu jest dywersyfikacja na torbiele złośliwe (np. nowotwory nabłonkowe, przerzutowe, nienabłonkowe) oraz torbiele niezłośliwe (skórzaste, czynnościowe, endometrialne itd.). N

ajczęściej diagnozuje się torbiel prostą oraz torbiel ciałka żółtego.

Wśród innych popularnych rodzajów można wymienić: torbiel krwotoczną, czekoladową czy dermoidalną

    Torbiele na jajnikach objawy

    Większość torbieli pęcherzykowych nie daje objawów. Kobiety po przebytych infekcjach lub operacjach w obrębie miednicy mogą jednak odczuwać dyskomfort w podbrzuszu.

    W przypadku większych torbieli pojawiają się nieregularne krwawienia, a czasem bolesność podczas stosunku lub ucisk na pęcherz powodujący częste oddawanie moczu.

    Niektóre torbiele mogą również utrudniać zostanie mamą.

    Gdy torbiel osiąga duży rozmiar, może dojść do jej skrętu lub pęknięcia, co objawia się nagłym, silnym bólem, nudnościami i osłabieniem.

Kiedy torbiel wymaga leczenia?

Torbiele jajników pojawiają się u większości kobiet i są często wykrywane podczas rutynowego badania USG przeprowadzonego w gabinecie ginekologa. Zazwyczaj nie pociągają za sobą konieczności podjęcia leczenia.

Zdarzają się jednak sytuacje wymagające szybkie konsultacji ze specjalistą. Jak je rozpoznać? Silny, nagły ból w obrębie brzucha lub podbrzusza, któremu towarzyszą wymioty, gorączka, omdlenie, przyspieszony oddech oraz chłodna i lepka skóra, mogą wskazywać na poważne powikłania związane z torbielą jajnika. Takie objawy mogą wynikać z pęknięcia torbieli do jamy otrzewnej, skrętu torbieli prowadzącego do martwicy jajnika, lub przemieszczenia torbieli do pęcherza moczowego.

Rodzaj torbieli i jej klasyfikację rozpoznaje lekarz podczas badania ultrasonografem. Dla uzyskania pełniejszej diagnozy można też przeprowadzić badanie USG Dopplera w celu zobrazowania unaczynienia torbieli, wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową macicy, a także badanie krwi w celu wykluczenia zmian nowotworowych.

Leczenie torbieli jajnika zależy od ich rodzaju, wielkości, wieku pacjentki i objawów. Proste torbiele najczęściej zanikają samoistnie w ciągu kilku cykli i nie wymagają leczenia. Większe, nawracające lub objawowe torbiele mogą wymagać terapii hormonalnej, a nawet interwencji chirurgicznej.

Operację rozważa się przy torbielach powyżej 5–7 cm, objawowych lub nietypowych, z podejrzeniem raka. Mniejsze torbiele usuwa się laparoskopowo, natomiast większe lub podejrzane – metodą otwartą. Istnieją przypadki, w których leczenie jest bardziej inwazyjne. Przy powikłaniach, takich jak skręt czy pęknięcie, niezbędna jest pilna operacja, często z usunięciem jajnika włącznie. Przy dużych torbielach i ryzyku nowotworu konieczna może okazać się ekstrakcja całego narządu rodnego.

Torbiele na jajnikach – często zadawane pytania

Czym jest torbiel?
Torbiel jest tworem zawierającym płyn, który otoczony jest „torbą” zrobioną z tkanki łącznej.
Jak szybko rośnie torbiel na jajniku?
Dynamika rozwoju torbieli zależy od kilku czynników, m.in. rodzaju zmiany lub wieku pacjentki. Monitorowanie wzrostu torbieli powinno odbywać się regularnie, nie rzadziej niż co 2-3 cykle. Gdy zmiana nie jest patologiczna i przekroczy 7 cm średnicy, powinno się ją usunąć operacyjnie.
Czy torbiel na jajniku boli?
Tu znów wszystko zależy od rodzaju zmiany i stopnia rozwoju torbieli. Niektóre nie dają żadnych objawów przez długi czas, inne mogą być bardzo bolesne.
Torbiel na jajniku a ciąża. Czy torbiel utrudnia zajście w ciążę?
Niektóre torbiele mogą oznaczać problem z zapłodnieniem i utrzymanie zarodka, inne nie utrudniają zajścia w ciążę. Tutaj, ponownie, wiele zależy od rodzaju zmiany. Podczas badań ginekologicznych u wielu pacjentek ciążowych wykrywa się torbiele. Jeśli są one małe (do 3 cm) i typowe, wtedy nie powinny zagrażać płodowi, choć tę sytuację warto dokładniej monitorować. Powstałe w czasie ciąży torbiele na jajniku po porodzie wchłaniają się samoistnie lub można je usunąć operacyjnie, jeżeli lekarz zauważy taką potrzebę.
Torbiel na jajniku a miesiączka – jaki jest związek?
Jeśli zauważysz u siebie plamienie międzymiesiączkowe lub inne zaburzenia miesiączkowania, to może to zwiastować, że masz do czynienia z torbielą na jajniku.
Zapisz się na wizytę


    Nie znalazłaś
    odpowiedzi?
    Napisz do nas!
    ul. Kazimierza Króla 39 (przy ul. Patriotów)
    PL 04-854 Warszawa - Wawer