![](https://evaclinic.pl/wp-content/uploads/2024/12/1600x600-SLIDER-EvaClinic-2024-12-17T161945.906-1024x384.png)
![](https://evaclinic.pl/wp-content/uploads/2024/12/1600x600-SLIDER-EvaClinic-2024-12-17T161945.906-1024x384.png)
Torbiel na jajniku
W tym artykule przyjrzymy się bliżej problemowi, z którym zmaga się większość kobiet, nawet jeśli nie wszystkie zdają sobie z tego sprawę.
Torbiele na jajnikach często nie dają żadnych oznak, a ich diagnoza bywa dla pacjentki zaskoczeniem. W innych przypadkach dolegliwości są znaczne, a samo schorzenie może być źródłem poważniejszych problemów.
Co trzeba wiedzieć o torbieli na jajniku?
Rodzaje torbieli
Opisywane schorzenie może występować w wielu „wariantach”.
Jednym z podziałów stosowanych w literaturze przedmiotu jest dywersyfikacja na torbiele złośliwe (np. nowotwory nabłonkowe, przerzutowe, nienabłonkowe) oraz torbiele niezłośliwe (skórzaste, czynnościowe, endometrialne itd.). N
ajczęściej diagnozuje się torbiel prostą oraz torbiel ciałka żółtego.
Wśród innych popularnych rodzajów można wymienić: torbiel krwotoczną, czekoladową czy dermoidalną.
Kiedy torbiel wymaga leczenia?
Torbiele jajników pojawiają się u większości kobiet i są często wykrywane podczas rutynowego badania USG przeprowadzonego w gabinecie ginekologa. Zazwyczaj nie pociągają za sobą konieczności podjęcia leczenia.
Zdarzają się jednak sytuacje wymagające szybkie konsultacji ze specjalistą. Jak je rozpoznać? Silny, nagły ból w obrębie brzucha lub podbrzusza, któremu towarzyszą wymioty, gorączka, omdlenie, przyspieszony oddech oraz chłodna i lepka skóra, mogą wskazywać na poważne powikłania związane z torbielą jajnika. Takie objawy mogą wynikać z pęknięcia torbieli do jamy otrzewnej, skrętu torbieli prowadzącego do martwicy jajnika, lub przemieszczenia torbieli do pęcherza moczowego.
Rodzaj torbieli i jej klasyfikację rozpoznaje lekarz podczas badania ultrasonografem. Dla uzyskania pełniejszej diagnozy można też przeprowadzić badanie USG Dopplera w celu zobrazowania unaczynienia torbieli, wykonać rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową macicy, a także badanie krwi w celu wykluczenia zmian nowotworowych.
Leczenie torbieli jajnika zależy od ich rodzaju, wielkości, wieku pacjentki i objawów. Proste torbiele najczęściej zanikają samoistnie w ciągu kilku cykli i nie wymagają leczenia. Większe, nawracające lub objawowe torbiele mogą wymagać terapii hormonalnej, a nawet interwencji chirurgicznej.
Operację rozważa się przy torbielach powyżej 5–7 cm, objawowych lub nietypowych, z podejrzeniem raka. Mniejsze torbiele usuwa się laparoskopowo, natomiast większe lub podejrzane – metodą otwartą. Istnieją przypadki, w których leczenie jest bardziej inwazyjne. Przy powikłaniach, takich jak skręt czy pęknięcie, niezbędna jest pilna operacja, często z usunięciem jajnika włącznie. Przy dużych torbielach i ryzyku nowotworu konieczna może okazać się ekstrakcja całego narządu rodnego.
![](https://evaclinic.pl/wp-content/uploads/2024/10/383-1.png)
Torbiele na jajnikach – często zadawane pytania
![](https://evaclinic.pl/wp-content/uploads/2024/10/3000x2000-Formularz-kontaktowy-tlo-EvaClinic-1.png)
odpowiedzi?
Napisz do nas!
PL 04-854 Warszawa - Wawer