Sonovaginografia, czyli USG endometriozy
co to za badanie?
Rosnąca świadomość problemu sprawia, że coraz więcej naszych pacjentek podczas wizyty zadaje pytanie o to, jak zdiagnozować endometriozę. W praktyce istnieje kilka sposobów na dokładne sprawdzenie tej kobiecej dolegliwości. Jednym z nich jest sonovaginografia, czyli USG endometriozy. Czym jest to badanie, ile trwa i jak się do niego przygotować?
Problem z endometrium
krótki opis choroby
Endometrioza to przewlekła choroba zapalna, w której tkanka podobna do błony śluzowej macicy (endometrium) rozwija się w innych miejscach niż macica. Ten stan może objawiać się różnymi dolegliwościami, takimi jak intensywne bóle miednicy mniejszej, bolesne i obfite miesiączki oraz ból podczas współżycia. Niestety, wiele z tych objawów jest traktowanych przez otoczenie jako „uroda” cyklu miesiączkowego, a przez to ten problem jest bagatelizowany przez niektóre pacjentki. Dlatego właśnie wiele diagnoz o endometrii zapada późno. Na szczęście świadomość tej patologii rośnie, głównie za sprawą kłopotów z płodnością, które są coraz częstszym zjawiskiem w naszej cywilizacji. Niektóre dane podają, że około połowa kobiet niemogących zajść w ciążę ma ogniska endometriozy. Dzięki temu związkowi o endometriozie mówi się coraz częściej. Niekiedy pacjentki mogą zaobserwować u siebie inne objawy: obecność krwi w moczu lub stolcu, problemy z jelitami czy moczowodami oraz bóle i stany zapalne w okolicach macicy. Leczenie endometriozy może obejmować stosowanie leków przeciwbólowych, terapię hormonalną oraz nawet leczenie operacyjne.
Endometrioza: jakie badania wykonać, by rozpoznać chorobę?
Jak zdiagnozować endometriozę? Rozpoznanie jest zależne od objawów zgłaszanych przez kobietę. Na początku zwykle wykonuje się badanie ginekologiczne. W wielu przypadkach okazuje się ono niewystarczające. Tu z pomocą przychodzą: sonovaginografia, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy wreszcie laparoskopia i ocena pobranych tkanek przez histopatologa. O tym, jakie badanie na endometriozę jest najbardziej adekwatne do twoich dolegliwości, powinien zadecydować lekarz ginekolog.
USG w kierunku endometriozy: wskazania
Sonovaginografia to zaawansowane badanie ultrasonograficzne wykonane z użyciem kontrastu żelowego przez specjalistę od USG, przez co sonovaginografia jest badaniem znacznie dokładniejszym niż standardowe USG u ginekologa. Najczęściej po tę metodę diagnostyki sięga się, gdy inne metody, niewymagające bezpośredniej ingerencji wewnątrz ciała, okazały się nieskuteczne, a pacjentka nadal odczuwa dolegliwości. Mogą to być bóle w podbrzuszu podczas miesiączki, w odcinku krzyżowym kręgosłupa, podczas stosunku płciowego, a także biegunki, zaparcia lub wzdęcia. W tej sytuacji lekarz ma prawo podejrzewać endometriozę, czasem endometriozę naciekającą – zaawansowaną formę choroby, która może mieć rozległe konsekwencje, dezorganizując pracę nerek, układu moczowego, jelit, a nawet płuc.
Endometrioza USG dopochwowe: jak przebiega?
Sonovaginografia to zaawansowane badanie, wymagające sporej wiedzy i umiejętności od lekarza diagnozującego, a także profesjonalnego narzędzia USG. Specjalista wprowadza do pochwy żel (środek kontrastujący). Za pomocą sondy dopochwowej lekarz ocenia: jajniki, szyjkę macicy, trzon macicy, przednią i tylną ścianę pochwy, pęcherz moczowy, moczowody, więzadła krzyżowo-maciczne. Ta metoda pozwala sprawdzić występowanie, lokalizację, określenie stopnia zaawansowania ognisk endometriozy. U kobiet, które nie podjęły jeszcze współżycia, badanie wykonuje się przez odbyt. W drugiej fazie USG – z pomocą sondy przezbrzusznej – lekarz może ocenić kondycję nerek i ryzyko zastoju moczu.
Nie odkładaj planów na później – już dzisiaj zapisz się na bezpłatną konsultację z naszymi specjalistami. Podczas wizyty lekarz odpowie na wszystkie pytania i przedstawi najkorzystniejszy plan zabiegowy.
Endometrium USG: Ile trwa badanie? Jak się przygotować? Jaka cena za USG endometriozy?
USG endometriozy trwa 20-40 min Pacjentka powinna zarezerwować również czas na wywiad lekarski. Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania i dodatkowego czasu przed diagnozą. Przed badaniem zaleca się opróżnienie pęcherza moczowego. USG endometriozy jest bezbolesne. Koszt badania zależy od kilku czynników, m.in. klasy specjalisty, kliniki czy miejscowości. Uśredniając, cena endometrium USG oscyluje w okolicach kilkuset złotych. Warto zaznaczyć, że w Polsce wciąż nie ma wystarczająco wielu ośrodków i specjalistów wykwalifikowanych w tej dziedzinie.
odpowiedzi?
Napisz do nas!
PL 04-854 Warszawa - Wawer